Druhy zubních implantátů

U nás je nejpoužívanějším druhem zubních implantátů šroubový implantát s tvarem válce či šroubu nebo čepelkový. Tyto zubní implantáty mají různě upravený povrch (pískování, plazmování, chemicky) a vyrobeny jsou ze zdravotně nezávadného titanu nebo z jeho slitiny.

Čepelkové zubní implantáty se používají méně často než šroubové, ale mají tu výhodu, že je lze zavést i do velmi úzké čelisti.

Subperiostální zubní implantáty zaváděné mezi kost a dáseň se v současnosti už prakticky nepoužívají, tento typ zubního implantátu byl využíván hlavně pacienty, kteří neměli dostatečně vyvinutou kost pro zavedení kořenového implantátu.

Dnes je běžné zavedení klasického kořenového implantátu a to díky možnému umělému doplnění kosti.

Transdentální zubní implantáty se využívaly taktéž pro pacienty s ochablou kostí a sloužily k upevnění viklajících se zubů.

Miniimplantáty

Největším hitem se v roce 2002 staly tzv. miniimplantáty, vyrobené z titanové slitiny, které mají velmi malý průměr šroubů a od klasických zubních implantátů se liší kromě výrazně menšího průměru (1,8 mm) tím, že doba jejich zavedení je mnohem rychlejší (protože ihned po našroubování miniimplantátu lze nasadit protetika) a cena je nižší. Také u pacientů s řidší kostí je miniimplantát vhodnějším řešením, protože pro tyto účely jsou vytvořeny miniimplantáty s širší plochou závitu, čímž je lépe zajištěno jejich ukotvení. Jejich zatížení je možné okamžitě.

Keramické implantáty

Nejnověji se objevil typ keramických implantátů, které jsou vyrobeny z velmi pevné zinkonoxidové keramiky a jejich výhodou je, že jsou bílé a tak je jejich estetičnost vyšší, než u klasických titanových implantátů. Jejich využití je vhodné pro pacienty trpící alergií na titan a zavádějí se naráz (šroub v kosti i korunka). Zatím tento druh implantace v ČR mnoho klinik neprovádí.