Rizika zubních implantátů
Používání zubních implantátů není omezeno věkem, náhrada je možná už i u dětí, ale až po období růstu, aby byl dokončen dostatečný vývoj kosti pro provedení implantace. Hranice se uvádí u dívek okolo patnácti let, u chlapců o rok později. Výjimkou není ani zavádění implantátů lidem starším osmdesáti let.
Jak už bylo řečeno výše, výhodou zubních implantátů je, že oproti snímatelným protézám je možné je připevnit fixně a lze je používat ihned k běžným žvýkacím a kousacím činnostem. Vhojení zubních implantátů do čelisti trvá zhruba měsíc. Výhodou je také jejich dlouhá životnost.
Riziko, že by tělo tyto zubní implantáty nepřijalo, je mizivé, je však nutno s ním počítat. Může se objevit například infekce v ráně, kam je vložen zubní implantát, dále se mohou objevit problémy s dutinami apod.
Pokud ale pacient, který má o implantaci zájem, není silný kuřák, netrpí nějakou závažnější metabolickou poruchou, cukrovkou, nepodstupuje ozařování, neprovádí špatnou ústní hygienu nebo netrpí nedostatkem kosti potřebné k implantaci, zákrok by měl probíhat bez větších komplikací. Po operaci se mohou dostavit mírné bolesti, které trvají přibližně 2 dny a stačí na ně aplikovat volně dostupný paralen či brufen.
První dny po zákroku se jí strava kašovitého typu a nedoporučují se pít horké nápoje a požívat horké potraviny, protože by mohly podráždit místo rány.
Většina lékařů doporučuje podstoupit implantaci, místo zavedení klasických náhrad můstky či korunkami. Kromě toho, že není nutno kvůli tomuto zákroku ničit ostatní nepoškozený chrup, zubní implantát také zapojuje kost do činností, které byla zvyklá vyvíjet s normálními zdravými zuby. Prázdné místo v čelisti totiž způsobuje stažení kosti, což vede ke ztrát2 kostní masy.