Péče o zubní implantáty

Občas kolují různé fámy o tom, že pokud budeme mít zubní implantáty, není třeba se o ně starat s takovou důsledností, jako o vlastní zuby.

Pečovat o zubní implantáty je ale velice důležité, dokonce vyžadují výraznější péči, než zdravé zuby, protože u zubních implantátů hrozí riziko vzniku zánětu dásní nebo čelisti a s tím je spojeno jejich možné uvolnění. Pokud musí být zubní implantát vyjmut, rána se nejprve nechá zhojit zhruba půl roku a teprve poté je možno opět zavést nový zubní implantát.

Musí se proto dbát na dostatečnou ústní hygienu, vyvarovat se různých potravin tvrdšího typu. Kuřákům se zubní implantáty ani nedoporučují. Nutnost je pravidelně nechat implantáty kontrolovat zubním lékařem.

Špatnou údržbou zubního implantátu může také dojít k poškození čelisti a k jejímu následnému ubývání.

Speciálně na péči o zubní implantáty se doporučuje používat některé pomůcky – jako například různé druhy kartáčků se zástřihem do špičky, mezizubní kartáčky s izolovaným kovovým drátkem, spletené nylonové vlákno pro čištění implantátů, ohebné kartáčky, čistící tablety; fixní krémy pro snímatelné protézy a také gely.

Pro inspiraci můžeme například uvést sadu speciálně vyvinutou pro péči o umělý chrup Curadent obsahující: gel pro každodenní čištění, koncentrát pro týdenní lázeň, kartáček pro pečlivé čištění celého povrchu umělého chrupu a kartáček na zuby pro denní masírování citlivých dásní zakrytých aparátem. Tato sada obsahuje kyselinu citrónovou, mořskou sůl s voskovými přísadami a eukalyptový olej.

Nejvíce péče je třeba věnovat dásni těsně pod můstkem; čistit se musí horní i dolní strana protézy.

Na mezizubní prostory je možno použít speciální umělohmotnou jehlu, kterou lze snáze protáhnout dentální nit mezi zuby. Pokud jsou mezery mezi dásní a můstkem větší, pak se spíše než dentální nit hodí mezizubní kartáček.

Po implantaci je dobré navštěvovat dentální hygienistku a její rady také pečlivě dodržovat.

U kuřáků je riziko, že se zubní implantáty budou hojit déle. Také zanícení dásní u kuřáků se hůře pozná, protože silným kuřákům nemusejí krvácet dásně.