Postup zavedení zubních implantátů

K samotnému zákroku nahrazení zubního kořene zubním implantátem můžeme přistoupit po vyšetřeních (rentgenový snímek kosti apod.), případně ošetřených a zhojených zákrocích.

Pokud kost v čelisti není dostatečná následkem paradentózy, nebo po větším úrazu, existují metody transplantace kosti či jejího doplnění syntetickým materiálem či materiálem s minerály telecích kostí. Vše je překryto kolagenem a několik měsíců tento materiál s kostí srůstá. Po dokončení procesu je pak možnost zavedení implantátu do zdravé kosti. Během celého tohoto zákroku je ale nutné nosit plastovou náhradu.

Další metodou je tzv. „sinus lift“ (nadzvednutí sliznice v čelistní dutině). Prostor pod nadzvednutou sliznicí se doplní materiálem pro zvětšení tkáně. Tato metoda se nazývá otevřený sinus lift, dále existuje vnitřní sinus lift, kdy nedochází k tak markantnímu odklopení sliznice, dvoudobý sinus lift, při kterém je celý zákrok rozdělen do dvou období a metoda flapless je dokonce úplně bez nutnosti odklopení sliznice. Je tedy pro pacienta asi nejméně náročnou léčbou a uvádí se, že i tou nejšetrnější.

Nemusíte se v žádném případě obávat bolesti, protože zákrok je prováděn v místním umrtvení a zavedení jednoho zubního implantátu trvá zhruba půl hodiny.

Zákrok je prováděn ambulantně, takže poté pacient odchází ihned domů. Za týden přichází na vytažení stehů, nebo pokud má tzv. vstřebatelné stehy, vytahování již dále nemusí absolvovat. Vhojení zubního implantátu do kosti trvá od čtyř týdnů do 3 měsíců.

Následně je nasazen do kosti titanový šroub, který je viditelný v ústech. Korunka je na zubní implantát nasazena až později, v některých případech je provizorně nasazena ihned po zákroku. Zubní implantát zavádí stomatochirurg, o korunky či můstky se pak postará protetik.

Celý zákrok je díky umrtvení bezbolestný, jediné, co Vás tedy bude bolet je injekce pro znecitlivění. Ani pooperační problémy by neměly být nijak zvlášť velké.

Životnost zubního implantátu je dlouhodobá, uvádí se také, že je celoživotní, ale zhruba po deseti letech se mohou objevit některé komplikace.

Ceny zubních implantátů se v průměru uvádějí okolo 6 000 - 9 000 Kč u českých šroubových či čepelkových zubních implantátů, u zahraničních výrobků až 23 000 Kč za šroubový zubní implantát. Dále je nutno k ceně připočítat cenu korunky nebo můstku, celokeramické korunky vyjdou od 8 000 do 12 000 Kč, keramické fasety do 8 000 Kč. Cena je samozřejmě závislá především na počtu zubních implantátů, které je třeba zavést.

Nenechte se však zmást - jak mezi českými, tak mezi zahraničními výrobky je kvalita zubních implantátů různá a proto ne vždy platí čím dražší, tím lepší.