Zubní korunky a fasety

Fasety jsou tenké plátky, které se lepí na přední část zubů (maximální počet faset je 6) a jsou využívány hlavně z estetických důvodů (například k zakrytí přílišných mezer mezi zuby, poškozené skloviny předních zubů, ale i nežádoucího zbarvení zubů, po úrazech). Mohou být keramické nebo porcelánové. Zuby se nejprve obrousí a posléze jsou vyrobeny fasety, které se lepí na zuby. Není třeba obrousit celý zub, jako u celokeramických korunek a tak je zdravá část zubu zachována, což je vždy lepší.

Pro delší životnost je důležité starat se o ústní hygienu a vyvarovat se tvrdých potravin (kousnutí do kamínku, tvrdého chleba, bonbónů, mrkve).

Tak jako v případech jakéhokoli zásahu do Vašeho chrupu, i v tomto případě musíte mít nejprve přeléčenou paradentózu a pokud máte zuby poškozené rozsáhleji, je lepší porozmýšlet spíše o keramických korunkách.

Keramické korunky a můstky se používají pro zuby, které jsou velmi poškozené, ale jejich kořen je ještě zachován. Používají se také po implantaci umělého kořene.

Postup při vkládání korunek je velmi rychlý - vytvoří se otisk zubů speciálním rychle tuhnoucím silikonem a v počítači se pak vytvoří přesný vzor zubní náhrady před jejím zhotovením.

Jejich vzhled je velmi přirozený a působí jako normální chrup. Jejich odstín si sami můžete vybrat, šikovný laborant je pak zhotoví s přihlédnutím k dřívějšímu odstínu a tvaru zubů. Nevýhodou je jejich menší ostrost a také dásně se neobnovují a mohou i postupem času ubývat.

Keramika, která se používá na můstky, je mnohem tvrdší, propouští méně světla a tím působí také méně přirozeně, než například fasety, které mají vzhledové vlastnosti podobnější přirozeným zubům (propustnost světla, odraz).

Korunky se tedy aplikují do zubů se zachovaným kořenem a můstky potřebují více zachovaných (zdravých) zubů pro ukotvení. Nevýhodou je, že se musí poškodit i zuby zdravé.

Životnost keramických korunek je stejně jako u faset dána mírou dostatečné péče a také závisí na životnosti kořenů.